Podsumowanie działań Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej

To był bardzo intensywny rok dla Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej! Co udało nam się wspólnie zrobić? Zobaczcie sami i same!

Grupa osób pozuje do zdjęcia w Ojcowskim Parku Narodowym. Stoją przy barierce, za nimi widok na piękne góry. To członkowie i członkinie Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej podczas wizyty studyjnej w Krakowie.
fot. Katarzyna Skobiej

Spotkaliśmy się 3 razy w formie online na platformie Zoom. Na każdym spotkaniu poruszane były ważne kwestie związane z wypracowaniem wspólnych mechanizmów działania sieci, prezentowały się podmioty i organizacje członkowskie sieci. Łącznie w spotkaniach sieci online wzięło udział 84 osoby.

Mieliśmy również okazję poznać się osobiście podczas pięciu dwudniowych wizyt studyjnych:

  • w Bukowinie Tatrzańskiej – podczas panelu dyskusyjnego fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością zaprezentowana została sieci jako taka oraz podmioty w niej działające. W wydarzeniu wzięło udział 7 osób reprezentujących sieć.
  • Podczas wizyty na Dolnym Śląsku członkowie i członkinie sieci mogli obserwować i uczyć się jak poprzez turystykę aktywną i warsztaty Wilderness włączać OzN i jak organizować tego typu wydarzenia. W wizycie wzięło udział 6 osób z różnych organizacji.
  • Wizyta w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze i w Górach Izerskich integrowała 11 osób z różnych organizacji.
  • Sieć była również jednym z partnerów Międzynarodowej Konferencji ISBA 2023, która odbyła się we wrześniu we Wrocławiu. Korzystając z tej okazji, zorganizowaliśmy przy okazji konferencji jedną z wizyt studyjnych sieci. W konferencji wspólnie wzięło udział 11 osób, reprezentujących 5 organizacji działających w sieci.
  • Ostatnia wizyta odbyła się w Krakowie. W wizycie studyjnej łącznie wzięło udział 18 osób z całej Polski.
Kolorowa, pozioma fotografia: duża grupa osób w różnym wieku spaceruje szeroką ścieżką przez wysokie trawy. Wśród nich są również dzieci w trójkołowych wózkach pchanych przez wolontariuszki i wolontariuszy. Część dorosłych niesie także dzieci w nosidłach na plecach.
fot. Marcin Trzpiot

Obecnie sieć tworzy 30 podmiotów, które podpisały deklarację członkowską i wspólnie działają na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością poprzez turystykę społeczną. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wyglądamy przyszłego roku i dalszej współpracy.

Jesteśmy również bardzo szczęśliwi, że w ramach projektu „(Po)łączą nas góry. Razem rozwijamy turystykę społeczną!”, który finansowany był z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG udało nam się zaprosić Was na nową stronę internetową: www.laczanasgory.pl

Na stronie znajdziecie informacje o sudeckich trasach, które są możliwe do pokonania wózkiem oraz wielu wydarzeniach, inicjatywach i działaniach, które przygotowujemy dla Was w ramach projektu Łączą nas góry. Znajdziecie tam również organizacje i instytucje, z którymi współpracujemy, a także harmonogram przyszłych spotkań sieci.

Co szykujemy dla Was w kolejnym roku, możecie już teraz sprawdzić tutaj: www.laczanasgory.pl/harmonogram-wydarzen-ostw/

Kolorowa, pozioma fotografia. W jasnym pomieszczeniu młody mężczyzna prowadzi wykład. Opowiada o trójkołowym wózku turystycznym, który stoi koło niego. Przed nim na równo rozstawionych krzesłach siedzi publiczność.
fot. Marta Sobala